Čistenie krbového skla, špinavé krbové sklo.

Ako najlepšie vyčistiť sklo na krbovej vložke?

Je mnoho spôsobov, ako vyčistiť krbové sklo, vybrali sme pre Vás 3 účinné spôsoby.
V mnohých prípadoch na čistenie krbového skla stačí navlhčenú špongiu namočiť do popola a tým krbové sklo krúživým pohybom očistiť.
Na čistenie skla je možné použit aj kvalitný saponát, a to tak, že vytvoríme penu, nanesieme ju a necháme chvíľu pôsobiť a krbové sklo očistíme.
Pre dokonalý výsledok však odporúčame na čistenie krbového skla  kvalitný krbový čistič. Zo skúseností vieme, že je dôležité, aby čistič krbového skla nevytváral vodný kameň. V mnohých prípadoch sa stáva, že nekvalitné čističe pri nanesení zatečú, medzi sklom a tesnením na krbových dvierkach sa vytvorí vodný kameň, ktorý pri nedbanlivosti časom môže zapríčiniť puknutie krbového skla.

Netreba však zabudnúť, že špineniu skla sa dá aj predísť.

Správne palivo

Podstatné je, aby sa v krbe kúrilo palivom na to určenýma to vždy suchým drevom, ideálne s vlhkosťou pod 20%.
Na kúrenie odporúčame suché listnaté drevo, ako napr. dub, buk, hrab, breza. Nakladať plnú dávku paliva odporúčanú výrobcom, krbové dvierka otvárať len pri ďalšej potrebnej nakládke paliva a v ohnisku sa medzi nakládkami moc nešprtať.
Vždy je lepšie naložiť 3-4 menšie rozkálané polená, ktoré pri sebe pekne obhárajú a dosiahne sa výsledný želaný efekt oku lahodiaceho horiaceho ohňa. Nikdy neprikladajte len jedno poleno, vždy aspoň 2 kusy, ktoré môžu popri sebe obhárať.

Rozkurovanie

Ak má krb komínovú klapku, pri rozkurovaní ju vždy nechať otvorenú a postupne ju zatvárať. Tak isto pri rozkurovaní nechať naplno otvorený prívod vzduchu. Na rozkurovanie používať kvalitné podpaľače, ktoré majú ihneď vysokú teplotu a tak pomôžu rýchlo zohriať aj komín. Nepoužívať na rozkurovanie lesklý papier, kartónovy papier atď., ktoré vytvárajú veľa dymu, ale nie vysokú teplotu.

Nekúrte mokrým drevom

Ak budete v krbe kúriť mokrým drevom, špinavé a zadechtované sklo budete mať takmer stále pri každom kúrení, krbová vložka môže mať aj niekoľko oplachov skla, systémov čistého skla, nepodarí sa Vám sklo udržať čisté.

Možné dôvody, prečo Vám môže začierňovať krbové sklo.

Čo treba skontrolovať?

– či nie je nabitý decht v medzerách medzi sklom a dvierkami (hlavne pri starších krbových vložkách)
– či nezatvárame komínovú klapku príliš skoro po rozkúrení
– či krb moc neškrtíme a oheň má dostatočný prívod kyslíka
– je rošt do krbovej vložky správne osadený (hrubšími otvory nadol) a či nie sú otvory na prívod vzduchu zablokované

Starostlivosť o krbovú vložku

Ak chceme, aby nám krb resp. krbová vložka slúžila čo najdlhšie, je dôležité, aby sme sa o krbovú vložku starali, pravidelne ju servisovali, kontrolovali rošt krbovej vložky, deflektor na ktorom možu byť napadané sadze a menili tesniace šnúry.Môžte to vykonať svojpomocne alebo si na to zavolať firmu, ktora sa servisom krbových vložiek zaoberá.

A v neposlednom rade nesmieme zabúdať na  pravidelné čistenie a kontrolu komína.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *